Peter Duchoň
A Picture of $name

Sabina Erbanová
A Picture of $name

Kristina Hotová
A Picture of $name

Tomáš Jirsa
A Picture of $name

Zakladatel a majitel C&B. Chce být vždy ve všem první a napřed a je vlastně jedno, jestli jde o PR nebo jízdu na kole. Nemá rád, když se chodí okolo horké kaše a věci říká natvrdo a napřímo. To se promítá i do jeho psaní - jeho články vás nudit nebudou. Jediná disciplína, ve které Tomáš stále pokulhává je time management. O jeho rušení porad se v C&B vyprávějí legendy.

Michaela Koselová
A Picture of $name

Na rozdíl od grafiků samouků má Míša z grafického designu státní zkoušky. Kromě mistrovství ve Photoshopu tak zvládá konverzovat třeba o architektuře a sochařství romantismu. Namísto postupného sbírání zkušeností po škole skočila rovnou do C&B, kde se krom jiného pustila do Plesu v Opeře. Má oko pro detail a odzbrojující úsměv.

Andrea Kovářová
A Picture of $name

David Kursa
A Picture of $name

V mládí nepříliš úspěšný sportovec a člen rockové kapely, na vysoké škole student evropské ekonomické integrace. Kariéra vedoucího podkrovní kanceláře společnosti HI-LIGHTS se mohla ubírat mnoha směry, naštěstí nakonec zvítězily informace, média a analýzy. Nedá dopustit na rodné České Budějovice a je pověstný tím, že nevypíná ani u skleničky vína.

Veronika Lebedová
A Picture of $name

Kateřina Linhardtová
A Picture of $name

Prvním PR počinem Kateřiny byla práce pro Matfyz, výzev se tedy rozhodně nebojí. Pod palcem měla sociální sítě a redaktořinu. Mimo to je už nějaký ten rok freelance překladatelkou, marketing a PPC konzultantkou a především nápaditým kopíkem.

Markéta Lukášková
A Picture of $name

Novinářka, která se do povědomí čtenářů zapsala svým působením v časopisu Reflex a na webu Reflex.cz. Před téměř dvěma lety zběhla na druhý břeh k PR a komunikaci a v C&B má na starosti sociální sítě. Ondřej Aust z Mediář.cz o ní prohlásil, že je shooting star českého internetu. Od té doby si z ní v C&B kolegové utahují.

Petr Macinka
A Picture of $name

Absolvent v oborech politologie a mezinárodní vztahy. Konzultant, který dokáže najít zajímavé souvislosti i za horizontem běžného vnímání. Říká, že lidé často svazují sebe i svůj byznys zbytečnými limitami, přitom většinou stačí jen otevřít oči, nebo zvednout hlavu.

Roman Pazderník
A Picture of $name

Roman k PR zběhl ze sféry ekonomie. Z jeho zájmů jmenujme ekonomii. V poslední době svůj čas diverzifikuje mezi aktivity se středně až dlouhodobým výnosem typu pohyb, práce či blogování, naopak divestice v oblasti vaření. V životě mu údajně nic nechybí, snad kromě ekonomie.

Ondřej Samek
A Picture of $name

Tomáš Sazima
A Picture of $name

Říká se o něm, že je. Že skutečně existuje. Prý je sexy a má mozek, tudíž je to člověk. Zajímá se o veřejné dění, ale politik to není. Ani aktivista, na to je moc pesimista. Celkem rád se druží, i když nechápou to druzí. Ať jsi ateista, křesťan, budhista, hinduista, muslim nebo žid, na Facebooku se s ním můžeš sblížid (www.facebook.com/libusskykral).

Jana Šetele
A Picture of $name

Jakub Smutný
A Picture of $name

Mediální analytik, vystudovaný politolog a občasný lektor. Jakubův životopis nebyl úplně zábavný, dokud kolegům neřekl, že viděl a ohodnotil asi 4 000 filmů. Je milovníkem hororů a rád si zahraje únikové hry. Svou povahou se snaží rozbít koncept nudného analytika, a když nějaký graf neodpovídá jeho představě, nebojí se to nahlas říct.

Jan Václav
A Picture of $name

Talentovaný grafik, který je jako jeden z mála v C&B od počátku jejího vzniku. Vlajkovou lodí jeho práce je každý rok nový vizuál Plesu v Opeře, kterému před lety vymyslel ikonické logo, jež má s Plesem každý spojené. Kromě grafiky vyniká ještě v jedné věci – s naprosto kamennou tváří umí v pravou chvíli říct vtip, co všechny okolo odbourá.

Zuzana Vinzens
A Picture of $name

Zuzana si před lety řekla, že vzkřísí z mrtvých tradiční Ples v Opeře. Pod jejím vedením se z něj za pět let stala respektovaná společenská událost, na které se každoročně vybírají miliony korun na charitu. V C&B vedla divizi Events, pak si odskočila na mateřskou. K tomu všemu ještě stíhá být nejkrásnější ředitelkou plesu na světě.

Zuzana Závodná
A Picture of $name

Když se nás někdo zeptá, co děláme za práci a my odpovíme, že pracujeme v komunikační agentuře, děláme PR a pořádáme Eventy, spousta lidí si pod tím neumí představit nic konkrétního. I proto jsme založili tento blog.
Řekli jsme si, že poodhalíme, co se za těmi pojmy vlastně skrývá a ukážeme, že naše práce rozhodně není o rozesílání tiskových zpráv s gramatickými chybami, což se při slově „píárista“ jistě vybaví leckomu. Chceme se s vámi podělit o to, co zrovna děláme, jak pracujeme s klienty a jakou akci jsme zvládli uspořádat. Také se tu dočtete, co nás ve světě PR, komunikace a sociálních sítí zaujalo, co zajímavého jsme si přečetli a kdo vlastně jsme. Chceme, abyste nás trochu poznali. Abyste zjistili, že máme vlastní názory, zážitky a zkušenosti. Budeme moc rádi, když od vás získáme jakoukoliv zpětnou vazbu. Přejeme hezké čtení. A aby Vám neunikly ty nejlepší články, přihlašte se k odběru C&B Newsletteru. Každý měsíc pro Vás vybereme nejlepší text a přidáme novinky ze světa C&B.
 
Powered by C&B content   www.c‐b.cz

Zbytečnost jménem Brandmanuál očima grafičky — díl 1.

Víte, co je brandmanuál? Tušíte, proč je dobré jej mít? Více v článku naší grafičky...

„Je to zbytečná investice, samotné logo nám úplně stačí.“

„Proč bychom měli potřebovat návod na to, jak někam plácnout logo?“

„To zvládne přeci každej Véna v malování nebo wordu…“

„A vůbec, proč bychom potřebovali k fungování něco dalšího, mimo loga?“

„Investovat do loga, ok, ale zase v klidu, jo?“

Nepředpokládám, že po přečtení tohoto článku začnou všichni skandovat „brandmanuály v ČR chceme a potřebujeme“, ale je dobré světu říct, že mít vypracovaný manuál ke své značce smysl prostě má. Ať už kvůli správnému zacházení s celou identitou, což je vlastně jeho primárním posláním, ale také proto, že správně nastavená pravidla posouvají vaši značku na mnohem vyšší a hlavně profesionálnější level.

Co to brandmanuál vlastně je?

BRAND = značka, MANUÁL = návod k použití. Může být tištěný i v elektronické podobě. Je to vlastně takový návod pro správné zacházení se značkou a kompletní identitou.

Brandmanuál je takovým základním kamenem celé vaší identity. Mnoho lidí si myslí, že tímto kamenem je pouze logo, jenže není. Samotné logo je totiž jen malá součást celkem obsáhlého balíčku, který za vás komunikuje směrem ven. Jsou v něm obsaženy definice jednotlivých částí, jako je logo, jeho proporce, barevné varianty, barevné schéma celé identity, výběr vhodného fontu, jeho využití atd.

Obrázek1

Pro koho se vlastně tvoří?

1/ PRO VÁS — majitele značky — je to vaše logo, vaše identita, váš odraz. Primárně vy musíte vědět, jak s materiály nakládat a nechat si profesionálem nastavit určitá pravidla, která se budou v komunikaci pevně dodržovat. Protože pokud budete znát hranice vy a budete chápat jejich důležitost, nenecháte už nikoho dalšího prznit vám vaši identitu.
A bonus navíc? Grafičtí hateři na sociálních sítích nebudou mít konečně co žrát.

2/ PRO VEŘEJNOST —  Potřebujete inzerci v časopise, kterou bude sázet jiný grafik? Vaše značka bude jedna z dvaceti na logoboardu, který bude tvořit někdo jiný, než váš grafik? Tady nastává chvíle, kdy své logo a případně další materiály musí jít do ruky někomu, kdo je vidí poprvé v životě a přirozeně nerozumí všem souvislostem. Takže v ideálním případě je postup takový, že grafik dostane brandmanuál, kde se dozví veškeré specifikace a návod k tomu, jak s logem zacházet. Horší varianta je ta, že žádný manuál nedostane a spolehne se pouze na svůj pocit.

Veškeré kategorie, obsažené v brandmanuálu, obsahují pravidla a doporučení, jak s určitými částmi pracovat. Dost možná to stále celé zní moc složitě anebo (a to je asi pravděpodobnější) spíše úplně zbytečně. Pokusím se to více přiblížit na jednotlivých příkladech očima běžného smrtelníka vs. očima grafika. Ale to až v dalších článcích.

Tento článek pro vás napsala grafička Míša Koselová, autorka brandmanuálů pro naše klienty. Pokud byste chtěli vědět více o tom, jak můžeme pomoci vizuální identitě vaší značky, kontaktujte nás na office@c-b.cz. I váš brand může být krásnější.