Peter Duchoň
A Picture of $name

Sabina Erbanová
A Picture of $name

Kristina Hotová
A Picture of $name

Tomáš Jirsa
A Picture of $name

Zakladatel a majitel C&B. Chce být vždy ve všem první a napřed a je vlastně jedno, jestli jde o PR nebo jízdu na kole. Nemá rád, když se chodí okolo horké kaše a věci říká natvrdo a napřímo. To se promítá i do jeho psaní - jeho články vás nudit nebudou. Jediná disciplína, ve které Tomáš stále pokulhává je time management. O jeho rušení porad se v C&B vyprávějí legendy.

Michaela Koselová
A Picture of $name

Na rozdíl od grafiků samouků má Míša z grafického designu státní zkoušky. Kromě mistrovství ve Photoshopu tak zvládá konverzovat třeba o architektuře a sochařství romantismu. Namísto postupného sbírání zkušeností po škole skočila rovnou do C&B, kde se krom jiného pustila do Plesu v Opeře. Má oko pro detail a odzbrojující úsměv.

Andrea Kovářová
A Picture of $name

David Kursa
A Picture of $name

V mládí nepříliš úspěšný sportovec a člen rockové kapely, na vysoké škole student evropské ekonomické integrace. Kariéra vedoucího podkrovní kanceláře společnosti HI-LIGHTS se mohla ubírat mnoha směry, naštěstí nakonec zvítězily informace, média a analýzy. Nedá dopustit na rodné České Budějovice a je pověstný tím, že nevypíná ani u skleničky vína.

Veronika Lebedová
A Picture of $name

Kateřina Linhardtová
A Picture of $name

Prvním PR počinem Kateřiny byla práce pro Matfyz, výzev se tedy rozhodně nebojí. Pod palcem měla sociální sítě a redaktořinu. Mimo to je už nějaký ten rok freelance překladatelkou, marketing a PPC konzultantkou a především nápaditým kopíkem.

Markéta Lukášková
A Picture of $name

Novinářka, která se do povědomí čtenářů zapsala svým působením v časopisu Reflex a na webu Reflex.cz. Před téměř dvěma lety zběhla na druhý břeh k PR a komunikaci a v C&B má na starosti sociální sítě. Ondřej Aust z Mediář.cz o ní prohlásil, že je shooting star českého internetu. Od té doby si z ní v C&B kolegové utahují.

Petr Macinka
A Picture of $name

Absolvent v oborech politologie a mezinárodní vztahy. Konzultant, který dokáže najít zajímavé souvislosti i za horizontem běžného vnímání. Říká, že lidé často svazují sebe i svůj byznys zbytečnými limitami, přitom většinou stačí jen otevřít oči, nebo zvednout hlavu.

Roman Pazderník
A Picture of $name

Roman k PR zběhl ze sféry ekonomie. Z jeho zájmů jmenujme ekonomii. V poslední době svůj čas diverzifikuje mezi aktivity se středně až dlouhodobým výnosem typu pohyb, práce či blogování, naopak divestice v oblasti vaření. V životě mu údajně nic nechybí, snad kromě ekonomie.

Ondřej Samek
A Picture of $name

Tomáš Sazima
A Picture of $name

Říká se o něm, že je. Že skutečně existuje. Prý je sexy a má mozek, tudíž je to člověk. Zajímá se o veřejné dění, ale politik to není. Ani aktivista, na to je moc pesimista. Celkem rád se druží, i když nechápou to druzí. Ať jsi ateista, křesťan, budhista, hinduista, muslim nebo žid, na Facebooku se s ním můžeš sblížid (www.facebook.com/libusskykral).

Jana Šetele
A Picture of $name

Jakub Smutný
A Picture of $name

Mediální analytik, vystudovaný politolog a občasný lektor. Jakubův životopis nebyl úplně zábavný, dokud kolegům neřekl, že viděl a ohodnotil asi 4 000 filmů. Je milovníkem hororů a rád si zahraje únikové hry. Svou povahou se snaží rozbít koncept nudného analytika, a když nějaký graf neodpovídá jeho představě, nebojí se to nahlas říct.

Jan Václav
A Picture of $name

Talentovaný grafik, který je jako jeden z mála v C&B od počátku jejího vzniku. Vlajkovou lodí jeho práce je každý rok nový vizuál Plesu v Opeře, kterému před lety vymyslel ikonické logo, jež má s Plesem každý spojené. Kromě grafiky vyniká ještě v jedné věci – s naprosto kamennou tváří umí v pravou chvíli říct vtip, co všechny okolo odbourá.

Zuzana Vinzens
A Picture of $name

Zuzana si před lety řekla, že vzkřísí z mrtvých tradiční Ples v Opeře. Pod jejím vedením se z něj za pět let stala respektovaná společenská událost, na které se každoročně vybírají miliony korun na charitu. V C&B vedla divizi Events, pak si odskočila na mateřskou. K tomu všemu ještě stíhá být nejkrásnější ředitelkou plesu na světě.

Zuzana Závodná
A Picture of $name

Když se nás někdo zeptá, co děláme za práci a my odpovíme, že pracujeme v komunikační agentuře, děláme PR a pořádáme Eventy, spousta lidí si pod tím neumí představit nic konkrétního. I proto jsme založili tento blog.
Řekli jsme si, že poodhalíme, co se za těmi pojmy vlastně skrývá a ukážeme, že naše práce rozhodně není o rozesílání tiskových zpráv s gramatickými chybami, což se při slově „píárista“ jistě vybaví leckomu. Chceme se s vámi podělit o to, co zrovna děláme, jak pracujeme s klienty a jakou akci jsme zvládli uspořádat. Také se tu dočtete, co nás ve světě PR, komunikace a sociálních sítí zaujalo, co zajímavého jsme si přečetli a kdo vlastně jsme. Chceme, abyste nás trochu poznali. Abyste zjistili, že máme vlastní názory, zážitky a zkušenosti. Budeme moc rádi, když od vás získáme jakoukoliv zpětnou vazbu. Přejeme hezké čtení. A aby Vám neunikly ty nejlepší články, přihlašte se k odběru C&B Newsletteru. Každý měsíc pro Vás vybereme nejlepší text a přidáme novinky ze světa C&B.
 
Powered by C&B content   www.c‐b.cz

Vlivní sociálních sítí aneb jak poznat influencera

Se slovem influencer se v poslední době setkáváme stále častěji. Křičí na nás z médií, nejrůznějších webových stránek či sociálních sítí. Spojováno přitom bývá s velkou škálou oblastí, ať už s life-stylem, byznysem, politikou, designem, sportem a vlastně jakýkoli myslitelný segment může mít svého influencera. Pojem influencer se tak stal jakousi všeobecnou znalostí. Když v rozhovoru s přáteli tento pojem zmíníte, každý tak nějak ví, o koho se jedná, nebo to alespoň zvládne odvodit, umí-li anglicky. Kdo to ale influencer skutečně je?

Pro stručnou definici významu slova influencer lze odkázat na jeho anglický původ. Slovo pochází z anglického „influence“, tedy vliv, ovlivňování, ovlivnit, přesvědčit, pro naše účely nejpřesněji asi schopnost ovlivnit jinou osobu či její jednání. Influencer je pak někdo, kdo touto schopností disponuje, tj. člověk schopný svými názory, chováním či jednáním ovlivnit názory a jednání ostatních. Z logiky věci by to přitom měl být člověk známý, když ne obecně napříč veřejným a mediálním prostorem, tak alespoň v dané oblasti, na kterou se sám zaměřuje a ve které působí.

Na významu nabývají influenceři především v souvislosti se současnou explozí informačních technologií a sociálních sítí. Právě ve světě virtuálních komunikačních kanálů je poměrně snadné influencera vystopovat, bylo by však chybou omezit se pouze na toto prostředí. V první řadě jde o osobu, která prostřednictvím svého účtu či účtů prezentuje svoje názory a komentáře a komunikuje s ostatními uživateli. Mnoha lidmi je však influencer považován za kapacitu ve svém oboru, vystupuje v médiích, poskytuje rozhovory, vystupuje na konferencích a přednáškách. Proto se zpravidla jedná o osobu s významným počtem followerů, fanoušků, odběratelů, zkrátka těch, kdo jeho příspěvky, názory a jednání pravidelně sledují a reagují na ně.

Dnes se můžeme setkat s celou řadou influencerů, od významných a na veřejnosti často vystupujících osobností po méně známe influencery s omezeným polem působnosti. Influencerem může být bloger, vloger, youtuber, instagramer, ale známe také např. „informal influencera“ (zaměstnanec podniku, který má vliv na své kolegy a spolupracovníky) a v současnosti se stále častěji setkáváme také s pojmem „influencer marketing“, který je klíčový pro tvorbu obsahového marketingu a brandingu. Média nás přitom pravidelně zásobují žebříčky top influencerů v ČR (např. žebříček 77 nejvlivnějších Čechů na sociálních sítích časopisu Forbes) či ve světě (rovněž Forbes) na té které sociální síti.

Má-li mediální analytik určit nejvlivnější osobnosti např. na Facebooku či Twitteru zkoumá tzv. media range, neboli dosah příspěvků. Ten se skládá z celé řady proměnných, přičemž prvním měřítkem je jistě počet followerů. Neméně důležitou metrikou je však také odezva na jednotlivé příspěvky, tj. reakce fanoušků (odpovědi, lajky, sdílení), dále pak četnost postů, ale také aktivita influencera, či jaká je jeho interakce s ostatními uživateli. Pokud však analytik právě nesestavuje obecný žebříček TOP influencerů, ale snaží se identifikovat nejvhodnějšího influencera pro určitý segment či klienta, musí vzít v potaz také obsah příspěvků. Právě na jeho základě si vytipuje okruh potenciálních influencerů, které potom může zanalyzovat dle výše zmíněných metrik.

Zatímco tedy žebříček Forbesu obsahuje 77 nejvlivnějších osob na soc. sítích, pro účely naše či našich klientů by z nich s největší pravděpodobností byla použitelná jen nepatrná část, jestli vůbec někdo. Patrné je to na příkladu komentování aktuálního (politického) dění. Zatímco v žebříčku Forbesu byl např. jediným politikem Andrej Babiš, a to až na 69. místě, podle obsahu lze identifikovat celou řadu vlivných osobností, jejichž pravidelné příspěvky na aktuální a politická témata sledují stovky lidí. Takový Michael Skřivan, Jaroslav Cerman nebo Jakub Horák mají sice menší dosah než Jiří Král, dle Forbesu nejvlivnější influencer vůbec, v diskuzích o aktuálních palčivých otázkách ale patří k TOP komentátorům na síti a mají dokonce takový vliv, že s nimi navázali spolupráci někteří politici, aby před volbami vylepšili jejich mediální obraz na sociálních sítích. Příkladem může být také Dominik Feri, úspěšný influencer a dnes politik a teplický radní za TOP 09. Také samotní politici však mohou být obratnými uživateli sítí. Jako příklad jmenujme Václava Klause ml. či představitele pražské Pirátské strany, kteří jsou významnými přispěvateli v diskuzi o aktuálním dění v Praze. V případě zájmu o ekonomické otázky se asi také příliš nevyplatí řídit se žebříčky TOP influencerů. Do nich se např. na Facebooku neprobojují mj. Markéta Šichtářová, Tomáš Sedláček nebo Jan Řežáb, na Twitteru by šlo jmenovat Lenku Zlámalovou a Lukáše Kovandu.

Žebříčky TOP influencerů jsou tak sice zajímavým ukazatelem vlivu na sociálních sítích, jejich obecnost z nich však činí nepříliš vhodnou pomůcku pro marketingové a PR účely s užším zaměřením. Právě zde přichází na řadu analytik, který se v oboru maximálně orientuje, rozumí obsahu jednotlivých postů a dokáže na základě dat a statistik odhadnout sílu potenciálního influencera.

Autorkou článku je Andrea Kovářová, analytička ve společnosti HI-LIGHTS. Pokud hledáte někoho na monitoring a analýzy, právě jste objevili ty pravé. Kontaktujte nás právě teď na office@hi-lights.cz.